Bankalara yeni kurallar, Euro Bölgesi enflasyonu, ABD GSYİH verisi – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Biden yönetiminin, bu ayın başlarında iki bankanın çökmesi gibi daha fazla çöküşü önlemek adına orta ölçekli bankalar için yeni kurallar planladığı bildiriliyor. Alibaba bölünme planlarını (biraz) detaylandırıyor ve Euro Bölgesi’nde enflasyon, enerji fiyatlarında 2022 yılında yaşanan artışın, hesaplamalardan çıkmaya başlamasıyla düşecek gibi görünüyor.

İşte 30 Mart Perşembe günü piyasalarda bilmeniz gerekenler:

1. Beyaz Saray, orta ölçekli bankalar için yeni kurallar planlıyor

Haberlere göre Beyaz Saray, bu ayın başlarında küresel piyasalarda şok etkisi yaratan iki çöküşün ardından orta ölçekli bankalar için yeni kurallar getirmeyi planlıyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre değerlendirilmekte olan seçenekler arasında; sermaye ve likiditeye ilişkin daha sıkı gerekliliklerin yanı sıra orta ölçekli bankaların, 2008 krizinden sonraki on yılda başarıyla direndikleri yıllık stres testlerine tabi tutulmaları da yer alıyor.

Kurallar, 100 ila 250 milyar dolar arasında varlığa sahip bankaları hedef alacak – hem Silicon Valley Bank’i hem de Signature Bank’i içeren bir parantez.

WSJ tarafından hazırlanan ayrı bir rapor, geçen yıl faiz oranları yükselirken ABD bankalarının, 500 milyar doların üzerinde tahvilin piyasa değerini düşürmekten kaçınmak için bir muhasebe taktiği kullandığını ortaya koydu. Piyasa faiz oranları yükseldikçe tahvil fiyatları düşüyor.

2. Alibaba, bölünme planlarını detaylandırıyor

Alibaba CEO’su Daniel Zhang, şirketin çekirdek olmayan varlıklarını satacağını ve saf bir holding şirketine geçerken oluşturduğu altı işletme şirketinin çoğunluk kontrolünden vazgeçmeyi değerlendireceğini söyledi.

Zhang, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, bölünme sürecinin ne kadar ileri gideceği ve ne kadar hızlı olacağı konusunda çok az ayrıntı verdi ve buna, duruma göre karar verileceğini söyledi.

Grubun önemli bulut hizmetleri biriminin CEO’su olarak kalacak olan Zhang, Alibaba’nın gelişen rekabetin zorluklarıyla başa çıkmada daha “çevik” olması gerektiğini tekrarladı.

Çin’in en büyük İnternet platformu şirketi tarafından açıklanan yeniden yapılanma, son birkaç gün içinde güçlü bir ralliyi tetikledi ve şirketin piyasa değerine 30 milyar doların üzerinde bir katkı sağladı. Bununla birlikte finansal hizmetler iştiraki Ant Group’un, Alibaba ve benzerlerinin artan ekonomik gücüne karşı geniş çaplı bir baskıyı tetiklemesinden bu yana değerinin üçte ikisini kaybetmiş durumda.

3. Nasdaq 100 boğa piyasası bölgesine yeniden girerken hisse senetleri kazançlarını artırmaya hazırlanıyor; ABD’nin son çeyrek GSYİH revizyonu bekleniyor

ABD borsaları, 16 ay önceki zirvesinden bu yana ilk kez yeniden boğa piyasasına giren Nasdaq 100 ile açılışta son kazançlarını genişletmeye hazırlanıyor.

Nasdaq 100 %0,2, S&P 500 %0,3 ve Dow Jones %0,4 artış gösterdi.

Fed‘in, bu ayki bankacılık sorunlarının sonuçlarını değerlendirirken faiz artırımlarını duraklatacağına dair artan güvenle hissiyat destekleniyor.

Dördüncü çeyrek GSYİH’nin son okuması, haftalık işsizlik başvuruları rakamlarıyla birlikte TSİ 15.30’da paylaşılacak.

İlgi çekebilecek hisseler arasında ise Çarşamba günü kapanıştan sonra son çeyrek raporu ile yukarı yönlü sürpriz yapan Constellation Software (TSX:CSU) ve tam tersini yaşayan RH (NYSE:RH) yer alacak. Avrupa’da H&M (ST:HMb), yeni işletmelerinden birinin ilk kez konsolidasyona tabi tutulmasıyla, ilk çeyrekte şaşırtıcı derecede güçlü bir kâr elde ederek dikkatleri üzerine çekti.

4. Euro Bölgesi’nde enflasyon düştü ancak temel baskılar devam ediyor

Euro Bölgesi tarafından açıklanan enflasyon rakamları, Mart ayında yıllık manşet enflasyon oranında büyük bir düşüşe işaret etse de gıda ve hizmet sektörlerinden kaynaklanan güçlü fiyat baskılarını gösteriyor.

Almanya’nın en büyük federal eyaletleri tarafından Perşembe günü açıklanan rakamlara göre manşet enflasyon, %8’in altına düşecek gibi görünüyor ancak bu, neredeyse tamamen Rusya’nın bir yıl önce Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan baz etkilerinden kaynaklanıyor. Aynı faktörler İspanyol manşet enflasyonunu, Nisan ayındaki %6 seviyesinden %3,3’e düşürerek beklenenden daha fazla aşağı çekti.

Rakamlar, Avrupa Merkez Bankasını (ECB) bir sonraki hamlelerini planlarken bir nebze rahatlatsa da Pazartesi günü Almanya’da yaşanan büyük grev dalgasının da gösterdiği gibi düşen yaşam standartlarını dengelemek için ücret artışlarına yönelik baskı, bölge genelinde artıyor.

5. Rusya’nın, söylediğinden daha az kesinti yapmasıyla petrol yükseldi

ABD’nin sürüş sezonunun başlangıcı yaklaşırken ABD ham petrol stoklarındaki büyük düşüşün desteğiyle ham petrol fiyatları yükseldi. Türkiye’nin Ceyhan limanından Irak’a yapılan ihracatın azalması da fiyatları artırmaya devam ediyor ancak sorunun temelinde yatan siyasi anlaşmazlığın hızlı bir şekilde çözüleceğine dair beklentiler, bu etkiyi azaltıyor.

Reuters; Rusya’nın, petrol üretimini geçen ay tehdit ettiği kadar azaltmadığını, üretimdeki gerçek düşüşün günlük 500.000 varil yerine 300.000 varil olduğunu bildirdi.

WTI %0,7 artışla 73,49, Brent %0,6 artışla 78,04 dolardan işlem görerek her iki gösterge de iki haftanın en yüksek seviyesini test etti.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir