Orgeneral Metin Gürak, 2. Ordu Komutanı olarak atandı

2023 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli general ve amirallerin atamaları yapıldı. 32 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltilirken, 63 albay general ve amiralliğe terfi etti. Genelkurmay Başkanlığı’na 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı.

Bu gelişme sonrası yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın 15 Temmuz gecesi FETÖ’cülere karşı verdiği mücadele yeniden akıllara geldi. Gürak 15 Temmuz 2016’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı olarak yaşadıklarını anlatmıştı.

Gürak, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, darbecilerin kendisini Genelkurmay Başkanlığında derdest ettiğini söyledi.

Gürak, “Kolordu’dan gece zırhlı araçlar çıkmış, benim yerime Tümgeneral Osman Ünlü’nün atandığını, beni pasif bir görev olan GATA komutanlığına atadıklarını öğrendim. Kışlamda bulunan 28. Mekanize Tugay Komutanlığına yeni tugay komutanı olan Tuğgeneral Ali Kalyoncu’nun atandığını, kendisinin tugaya gelerek tank ve zırhlı araçları şehre gönderme emrini verdiğini söylediler.” ifadelerini kullandı.

Korgeneral Gürak, savcılıkta verdiği ifadede, olay günü Kolordu’da normal mesaisini yürütürken saat 18.30 sıralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emir subayının makamdan kendisini telefonla aradığını anlattı.

Orgeneral Akar’ın telefonda kendisine, “Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında bir tank dahi çalışmayacak. İkinci bir emre kadar tank hareketi olmayacak.” dediğini aktaran Gürak, Akar’ın ayrıca, Kara Havacılık Komutanlığında hiçbir hava aracının uçmasına müsaade edilmemesini, havadaki vasıtaların da indirilmesini emrettiğini ve bu emirlerin tebliğ edilmesini istediğini belirtti.

Bunun üzerine, Mamak’ta bulunan Kolordu Karargahı binasından 1-2 dakika içinde hareket edip Etimesgut’a yola koyulduğu bilgisini veren Gürak, şöyle devam etti:

“Cuma akşamı olduğu için çok yoğun trafik vardı. Yolda, Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç’ı telefonla arayarak havada helikopter ya da uçak olup olmadığını sordum. Kendisi şu saat itibarıyla havada helikopter olmadığını, 5 adet T-182 eğitim uçağının da Temelli civarında eğitim uçuşunda olduğunu söyledi. Ben de kendisine eğitim uçuşunda olanları derhal havaalanına indirmesini söyledim. Kendisi bana bu uçakları Ankara Güvercinlik Ana Üssü’ne döndürmeyi teklif etti. Ben işin acil olduğunu düşünerek, uçakların Ankara’ya gelmeden bulundukları yer olan Temelli’deki küçük havaalanına indirilmesini emrettim. Etimesgut’a giderken yolda Zırhlı Birlikler Okul Komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol’u arayarak, nerede olduğunu sordum. Bir düğüne gitmek üzere hazırlık yaptığını söyledi. Ben de kendisine bir konu hakkında görüşmek üzere Etimesgut’a geldiğimi ve makamında beni beklemesini söyledim. Konunun ne olduğunu sordu. Ben de ‘Telefonda söylemeyeyim. Gelmek üzereyim’ dedim.”

“İKİNCİ EMRE KADAR TANK HAREKETİNE MÜSAADE ETMEYİN”

Gürak, saat 19.00 sıralarında Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu’na ulaştığını belirterek, nizamiyeden itibaren komutanlık karargahına kadar anormal bir hareketlilikle karşılaşmadığını, komutanlık binası önünde Tümgeneral Erdoğan Akyol tarafından karşılandığını bildirdi.

Korgeneral Gürak, şu ifadeleri kullandı:

“Tümgeneral Akyol’a o an itibarıyla hareket eden tank olup olmadığını sordum. Varsa durdurulmasını emrettim. Kendisi bana, ‘Her yıl bu dönemde böyle darbe olacak diye söylenti çıkıyor. Bu da bizi çok üzüyor. Bize güvenilmiyor mu? Bundan alınıyorum. Geçmiş yıllarda da bu şekilde bakılmıştı’ dedi ve hiçbir tank hareketinin olmadığını, tankların garajlarında emniyet altında, her türlü tedbir alınarak durduğunu söyledi. Ben de gün içinde bir intikal yapıp yapmadıklarını sordum. Kayıtlarına bakıp, o gün Şereflikoçhisar’a tank atışları için 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcısının çekicilerle gönderildiğini, bunun rutin bir uygulama olduğunu, gerekli yol mesajlarının da ilgili makamlara iletildiğini bildirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x