Türkiye ve Rusya arasında yerli para ile ticaret anlaşması! Hafize Gaye Erkan imzayı atacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi başladı. İki lider Rus Sanatoryum’daki görüşmenin başında açıklama yaptı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ayrıca bir görüşme yapacaklarını söyleyen Erdoğan şunları kaydetti:

“MERKEZ BANKASI BAŞKANLARIMIZIN BİR ARAYA GELMESİ YERLİ PARA İLE TİCARETE ADIM ATMA NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİ”

“Türkiye Rusya arasındaki ilişkilerde özellikle şu andaki dış ticaret hacmimizin 62 milyar dolarda olması ve 100 milyar dolar hedefine doğru yürüyor olmamız bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bugün burada Merkez Bankası başkanlarımızın bir araya gelmesi, birbirleriyle ayrıca görüşecek olmalarının, aramızdaki ikili ilişkilerde yerli para birimine adım atma noktasında da önemli olduğuna inanıyorum.”

RUSYA VE TÜRKİYE 2019 YILINDA ANLAŞMA İMZALAMIŞTI

Rusya ile Türkiye arasında ödeme ve anlaşmalarda yerel para birimleri olan ruble ve Türk lirasının kullanılması yönünde 2019 yılında bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma ile iki ülke arasındaki hesaplamalarda yerli para birimlerinin kullanımı, uygun bir finans pazarı oluşturulması ve yerli kuruluşlar için yerel para birimlerinin cazibiyetinin artırılması amaçlanıyordu. Anlaşma ile Türk banka ve şirketlerinin SWIFT ödeme sisteminin Rus versiyonu olan Rusya Merkez Bankası Ulusal Ödeme Sistemi’ne bağlanması, Rusya tarafından MasterCard ve VISA’ya alternatif olarak tasarlanan MİR banka kartlarının kullanımı için Türkiye’de gerekli altyapının oluşturulması öngörülmüş ve çalışmalara başlanmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x