Sivastopol saldırısının arka planı belli oldu: Putin’e ihanet edip istihbarat satmışlar

Ukrayna‘nın Sivastopol kentine düzenlediği, 33 kişinin öldüğü ve onlarca kişinin de yaralandığı füze saldırısının ayrıntıları belli oldu. İddialara göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in subayları, Ukrayna‘ya bilgi sızdırmakla itham edildi. Rus subayların, bölgede faaliyet gösteren “Atesh” isimli Rus karşıtı askeri partizan grubuna bilgi aktardığı ve saldırının da bu bilgiler vasıtasıyla yapıldığı iddia edildi.

İHANET PLANINI RUS SUBAYLAR VERDİ

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım topraklarında bulunan ve Rus deniz gücünün merkezi olan Sivastopol kentine düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. 33 kişinin öldüğü saldırının istihbaratını iddialara göre Rus subaylar verdi. İddia edilen ihanet, Rus Karadeniz Filosu Komutanı Amiral Viktor Sokolov’un savaş planlama oturumu için diğer komutanlarla buluştuğu bir sırada meydana geldi.

RUS ASKERLERİNE İSTİHBARAT KARŞILIĞINDA ÖDEME YAPTILAR

“ATESH” GRUBU

Atesh, Rusya’nın 2022’de Ukrayna‘yı askeri işgali sonucunda Eylül 2022’de Ukraynalılar ve Kırım Tatarları tarafından oluşturulan, Ukrayna‘nın işgal altındaki topraklarında ve Rusya topraklarında köstebek ve sabotaj faaliyetleri yürüten Rus karşıtı askeri bir partizan hareketi olarak bilinmektedir.

ÖLDÜ SANILAN AMİRAL TOPLANTIYA KATILDI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Bakanlık yetkilileri ile Moskova’da toplantı yaptı. Ukrayna ordusunun, 22 Eylül’de Sivastopol’e yönelik yapılan saldırıda öldüğünü iddia ettiği Rusya Karadeniz Donanması Komutanı Viktor Sokolov’un da çevrim içi toplantıya katıldığı görüldü.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x