Zamlara Doyacağız: Yılbaşından Sonra Birçok Alanda Yüzde 60’a Yakın Zam Bekleniyor

Yılbaşından sonra emlak vergisi, MTV, trafik cezası ve harçlara yüzde 60’a yakın zam bekleniyor. Her yıl başında gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. 2023 yılının Ocak ayında yapılan zamlarla birlikte bu kalemlerin yeni ücreti iki katını aşmıştı.

2024 yılını zamlarla karşılayacağız!

Her yeni yıl yeni umutlarla başlasa da ülkemizde maalesef zam diye bir gerçek var. Karşıladığımız her yeni yılda belimiz bir miktar daha bükülmeye devam ediyor. Üstelik yıl içerisinde yapılan zamlar da cabası!

2024 yılının Ocak ayında birçok kalemde yüzde 60’ı bulan zamlar bekleniyor.

Yıl içerisinde birçok tartışmayı doğuran MTV, emlak vergisi ve trafik cezalarına zam bekleniyor. Ayrıca araç muayene ücretlerinde de yüksek düzeyde bir artış yaşanacağı düşünülüyor. 

Anlayacağınız ev ve araba sahiplerini de kötü bir yıl bekliyor.

Henüz pasaport ve ehliyet sahibi olmayanları da kötü bir yıl bekliyor.

Geçtiğimiz sene Ocak ayında ehliyet fiyatlarına yaklaşık yüzde 122 zam gelmişti. Geçtiğimiz günlerde İzmir Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Tolga Abacı, 2024 yılında tüm harcamalar dahil bir ehliyet alabilmenin 20 bin TL’yi bulabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz sene Haziran ayında yapılan zamla birlikte ehliyet fiyatı 4 bin liradan 7 bin liraya yükselmişti.

2023 yılı için en düşük zam beklentisi yüzde 50 olmuştu. Haç ve sınav ücretlerine gelecek yüzde 122 zamla birlikte ehliyet almanın bedeli yaklaşık 15 bin liayı bulmuştu.

Seçimlerin ardından Temmuz ayı içerisinde ise KDV oranlarına zam yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Temmuz ayı içerisinde vergilere yeni zamlar gelmişti. Buna göre yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için ödenen harç tutarı 6 bin 91 TL’den 20 bin TL’ye çıkarılmış, KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmişti.

Noter, pasaport ve vize harçlarına da Temmuz ayı içerisinde yüzde 50 zam yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x